DÜŞÜNDÜREN VE UYANDIRAN YAZILAR OKUMASINI BİLEN İNSANLAR İÇİN

23.Eylül.2020 YAZILAR - YAZARLAR,

İnsana dair durum ve sözler,

- Bir insan ihsanda bulunuyor. Başta Rızay-ı İlahiyeyi düşündüğü ve onu kazanma adına... Başka bir zamanda, sana şunu bunu vermiştim gibilerle sağda solda konuşması gösteriyorki;

O verirken onu tetikleyen Allah rızası ve Onu kazanmaktı. Şimdi ise, O'nun rızası unutulunca şuursuzca ben sana bun vermiştim diyebiliyor. Eğer Rızay-ı İlahi yi kazanma şuuru canlı olsaydı yaptıklarını asla demezdi.

Sevgi yaşamak içindir. Sevmekle sevmenin idrakını buldum. Sevdiğimi de terk ederek gerçek sevgiliye ulaşırsın. Sevgi köprüdür bilene sadece.. (Hz. Yakup a.s.)

Her bir olumsuz görünenler ya geçmişini sorgulamak, yada geleceğine menfez açmaktır. Kaybettiğin yerde bulman gerekenleri bulman lazım. Hayatı ne ile tanıyıp idrak edecektin bunları yaşamasaydın. O zaman ona vesile olanlara kızma. Belki acı ve dua etki, senin gibi zavallının bazı şeyleri anlayıp idrak etmesi için Allah (cc) bazı kullarını istihdam ve mazhar ediyor. Ona o rolü vererek bakışını değiştiriyor. Eğer nasibin varsa. Sakın onları sorgulayıp aşağılama. Senin için bu rölleri oynuyorlar. Sana yakışan tecelliyi sedredip sabretmektir ve vesile olanlara acıyıp dua etmektir. Sevgi boşa çıkmaz. Mutlaka hedefini bulur eğer Allah için ise.. Sen rahat olan eğer istihdam oluyorsan... sana seyretmek düşer.

- Duygu duyguyu örtüyor. Duygularına hükmetmen lazım. Örtme onları. 

Devamlı vefalı ol. Zalimlerden olma. Zülme uğrasanda... Sana yapılan iyilikleri unutma. Sakın intikam hislerini içinde barındırıp kendini bloke etmelerine müsaade etme. Fırsat eline geçse bile.. Gönül adamı ol, Adaletli ol ve kendin hesabına çalışma. Yılma ve devamlı ileriye doğru olana bak ve yürü.

Alçalmamak için alçaltma.

- Ayrılık acısı çok zordur. (Hz.Yusuf a.s.),

Cenab-ı Hak Cemal ve Celal sıfatlarını insanlarda gösterir.  Hakikatler acıları çabuk dindirir.  Çalışmak kendine zaman ayırmak değil.  Başkasına zaman vermektir. Hergün kendine zaman ayır.

Biliyormusun: Bileyici taşlar bıçakları bilerler ve o bıçaklar keserler. Ama bileyen taşlar kesmez.

Aslında birbirimizin bağları ne kadar derin ve ötelere dayandığının şuuruna ermiş olsaydık, yüzeysel olayların birbirimizi kırmasına müsaade etmezdik. Birbirimizi bağlayan bağlara tutanabilseydik ve bu bağları canlı tutabilseydik. Her zaman herkesi memnun edemeyiz. Ama herkesi memnun edecek tarzda konuşabilirdik. 

UZMAN: alanında en kötü hataları bilen ve hatalardan kaçınmayı başarandır. Kaçınmak hataları düzeltmektir bazen.

Elfabex Kadim Bilgelik Okulu