BİR ZAMANLAR RÖNESANS 2 (Aydınlık Taraf ve Kuşatılma Endişesi)

09.Haziran.2021 YAZILAR - YAZARLAR,

(Aydınlık Taraf ve Kuşatılma Endişesi)
(Endülüs, Sicilya, İstanbulun Fethi ve Haçlı Seferleri)


Rönesansı anlamada o dönemin Avrupasında lider ve entellektüel kesimin kompleksini anlamak önemli olacaktır.

Kutsal Roma İmparatorluğu ile Dini Hiyerarşinin başı olan Papalık üç taraftan kuşatma hissediyordu.

Buna karşılık halk, burjuva, düşünürler, sanatçılar ve edebiyatçılar için kilisenin ve ruhban sınıfının hegemonyası, engizisyon cezaları, endüljansı ve din anlayışı da büyük bir problemdi.

Avrupayı üç taraftan saran dış tehdit, hem tehditti hem de aydınlığın kaynağıydı ve hatta ta kendisiydi.

Batıdaki Endülüs Emevi Devleti gece sokak ışıklandırmasına varıncaya kadar şehir düzeniyle, mimarisiyle ve gerek günlük gerekse üretimde kullanılabilecek birçok normalleşmiş lüksüyle göz kamaştırıyordu.
Kordoba tam bir ilim ve kültür merkeziydi.
O dönemde Fransa Kütüphanesi 900 tane kitaba sahipken Kordobanın 70 kütüphanesinden sadece birisi yarım milyon kitaba sahipti. Sadece eğitim almak için dünyanın heryerinden insanlar Endülüse yolculuk yapardı.
 

Şöyle bir söz vardır:
Rönesans her ne kadar anlam olarak yeniden doğuş olsa da aslında bu yeniden doğuş değildi, herşeyi Endülüsten aldılar.
İtalyadaki sanata ve diger şeylere bakarsanız gerçekten bunları Müslüman İspanyanın sanatçılarından almışlar.


Güneydeki Sicilya'daki İslam Medeniyeti'nin bıraktığı etkinin mimaride, edebiyatta, siyasette, tekstilde, tarımda, sulamada ve daha birçok konuda Endülüs'ten geri kalır yanı yoktu.
Sicilya da Endülüs gibi bir bilim, kültür merkezi olarak İtalya da derin etkiler yaptı. Belki coğrafi konumu itibariyle Endülüsten daha fazla bir etkiye sahipti.

(O dönemdeki Rönesan insanlarının Endülüs, Sicilya ve diğer İslam dünyasından aldığı bazı şeyler. Barut, ateşli silahlar, pusula, kağıt, pamuk, keten, tıbbi usüller, cerrahi aletler, Arap rakamları, dünya haritaları, küreler, gözlükler, kağıt para, posta pulları, kitap ciltleme, saatler, çiniler, sabun, cetveller,
uzay ve astronomiyle ilgili günümüz bilgilerine yakın bilgiler, ansiklopediler. Müslümanlar Çin, Hint, Mısır ve Eski Yunan' dan alıp geliştirdikleri bütün bir ilim, düşünce ve kültürü Avrupaya taşımışlardır. Basitçe sıralanan bu şeylerin her biri o dönemde devrimsel etki bırakmıştı.)

Doğudaki Osmanlı Konstantinapolise girmek üzereydi. Yunan bilim adamı ve filozofları  beraberlerindeki klasik eserleri Medicilerin de yardımıyla oradan Floransa'ya taşımayı başarmışlardı. Bu da Rönesans'ın merkez üssü Floransa'nın Eski Yunan ve Roma Antikitesi'yle tekrar buluşmasında çok önemli bir artı deger katmıştı.

Ayrıca düzenlenen haçlı seferleri de Avrupalılar'ın fevkalade gelişmiş İslam şehir ve medeniyetinden gördüklerini Avrupa'ya taşımalarına sebep oldu. Bütün bunlar Avrupalılar'da adeta üst üste şok etkisi yapıyordu. Bir yönüyle Avrupa aydınlıkla kuşatılıyor ve oraya aydınlık taşınıyordu. Koşullar Avrupa'yı yeni bir misyona hazırlıyordu. Avrupa aydınlanmanın yeni bayraktarı olacaktı.

Esen kalın, bilgiyle kalın.

Muzaffer Keskin 

Dikkat! Yazılardaki tüm hukuki sorumluluk, suç teşil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden dğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen adı yazılı yazara aittir.